Chemloňáci na medzinárodnom festivale vo Francúzsku

V dňoch 19. – 25. augusta 2013  členovia Folklórneho súboru Chemlon Humenné účinkovali na 54. ročníku  „Festival du Houblon“ v Haguenau vo Francúzsku. V tomto roku sa tohto renomovaného festivalu zúčastnilo 500 spevákov, hudobníkov a tanečníkov z 13 krajín  piatich kontinentov.  Ameriku zastupovali kolektívy z Kuby a Martiniku,  Afriku z Juhoafrickej republiky a Benín,  Áziu z Filipín, Oceániu z Tahiti a Európu súbory z Ruska, Holandska, Talianska, Cypru, Nemecka,  Francúzska a Slovenska. Počas tohto podujatia sme realizovali 18 krátkych i dlhých prezentácií, 2 generálne skúšky a dve folklórne promenády.

Predstavili sme sa zemplínskymi, rusínskymi, šarišskými i rómskymi piesňami a tancami.  Záujem divákov o festival bol  obrovský. Žilo ním nielen mesto, blízke okolie, ale aj celý francúzsko-nemecký prihraničný región. Pódia  v meste boli v denných   i nočných hodinách obklopené nadšenými divákmi, sála Houblon s kapacitou cez 1000 zastolovaných divákov bola vždy preplnená.  Neskutočným zážitkom bolo vystúpenie v miestnom historickom divadle pre folklórnych fajnšmekrov z celého sveta. Naši súboristi sa v konkurencii i profesionálnych tanečných  kolektívov vypli k vynikajúcim výkonom. Nielen starí kozáci, ale i elévi podali výkony na hranici svojich schopností a svojim prístupom a vystupovaním si získali srdcia nielen miestnych a zahraničných divákov, ale i organizátorov a členov  ostatných súborov.

Organizačné zabezpečenie podujatia bolo fantastické. Mesto Hageunau, jeho oddelenie turistického ruchu, technické a poriadkové služby v spolupráci s mestskými občianskymi združeniami / a tých v Hagenau je požehnane veľa / odviedli neskutočnú prácu. Strava, ubytovanie boli vynikajúce, každý kolektív mal minimálne dvoch sprievodcov, ktorí nám boli v priebehu celého festivalu vždy k dispozícii. O zvuk sa starali skutoční zvukoví majstri, najlepší, s akými sme sa na festivaloch doteraz stretli.Technické služby dokázali v priebehu hodiny rozložiť a zložiť tribúnu. Pre  stravu, občerstvenie, oddych a potešenie boli postavené veľkoplošné stany so stálou živou hudbou a tanečným parketom. Ak by sme mestu Hageunau v týchto dňoch chceli dať prívlastok, tak okrem pomenovania folklórne, medzinárodné, by sme mohli použiť i pojem kvetinové, lebo kvetinová výzdoba bola úžasná, kvety zdobili dokonca  i zábradlia všetkých mostov.

Zaujímavá bola štruktúra programov. Realizovali sme výchovné tanečné a hudobé koncerty spojené s tvorivou dielňou pre deti, prezentáciu pre dôchodcov ukončenú tanečnou zábavou, pre širokú verejnosť a pre propagačné účely boli sprievody a vystúpenia na námestí a na pódiách po celom meste, ktoré lákali záujemcov  na hlavné koncerty do sály Houblon a miestneho divadla. Možnosť účinkovať v divadle dostali len niektoré súbory a jedným z nich bol i náš súbor Chemlon, čo sme si veľmi vážili a následne i užili. Propagačnú silu slovenského folklóru sme si uvedomili počas koncertu v športovej hale Kultúrneho a športového centra v Schweighouse, ktorá bola celá ozdobená slovenskými vlajkami, či prítomnosťou vševidiacich televíznych kamier a všetečných zvedavých novinárov.

Naši členovia dostali i malú spoločenskú lekciu. Na našom poschodí sme bývali s černošským súborom z Juhoafrickej republiky. Po úvodných obojstranných peripetiách a vnútorných bojoch so vžitými spoločenskými  šablónami sme prekonali rasové komplexy a stali sa z nás celkom  dobrí priatelia.  Z našich susedov sa nakoniec vykľuli potomkovia starých kráľovských rodov, ktorí nás občas prekvapili svojimi zvykmi, napríklad keď spevom  a modlitbami vyháňali zlého ducha z jednej zo svojich členiek, či polnočnými modlitbami za počas festivalu zomreté dieťa člena ich súboru. Nakoniec sme dostali i ponuky na svadby. Akordeónistka Lenka sa mohla stať africkou kráľovnou a nevestu  našli i pre  ďalšieho akordeónistu – Janka. K tomu sme za nich mohli ešte zinkasovať po 60 000 EUR. Tento pre nás celkom výhodný kontrakt ale nebol dotiahnutý do konca…

Zaujímavé bolo ale sledovať obyčaje a zvyky i ostatných zúčastnených kolektívov – Tahiťanov, Martinikáncov…. Filipínci mali modlitebný rituál pred každým vystúpením, my sme zase spievali svoju folklórnu chemloňácku modlitbičku pred každým obedom a večerou, začo sme veľakrát zožali potlesk a v dôsledku toho  i väčšie porcie jedla a najmä viac piva a vína od personálu kuchyne, podotýkam ale, že len pre dospelých.

O úspechu nášho súboru svädčí i fakt, že sme obdržali ponuky na festivaly do Maďarska, Talianska, ale najmä na trojtýždňové turné naprieč celým Francúzskom. Dojímavé bolo lúčenie. So šéfkou festivalu Maud Sanchezovou, našimi sprievodcami Kristínou a Danielom. Milú rozlúčkovú párty pre nás a personál kuchyne  pripravili naši juhoafrickí priatelia v podobe improvizovaného koncertu. Záverečný song „We are family – Sme rodina“ sme už spievali spoločne.  Účinkovanie na medzinárodnom festivale v Hageunau vo Francúzsku bolo vďaka úsiliu všetkých zainteresovaných  členov FS Chemlon úspešné. Ukázali sme silu a krásu slovenského folklóru, prezentovali kultúru Humenného, východného Slovenska i národov žijúcich na tomto území – Rusínov a Rómov.

Záverom v mene všetkých Chemloňákov sa chcem poďakovať obom šoférom  firmy Motocentrum Snina za bezpečnú jazdu, zvlášť ale Ivanovi Novákovi, ktorý neuveriteľne pohotovo  a správne reagoval na diaľnici v Nemecku počas dopravnej nehody zapričínenej nemeckými policajtmi, čím ochránil od zranenia nielen všetkých členov nášho súboru, ďalších  účastníkov nehody, ale i  previnivšich sa policajtov, čím výrazne prispel k zdarnému priebehu celého nášho projektu. Ďakujeme!!!